Mikrorośliny

Mikrorośliny to bardzo popularne młode rośliny jadalne, które możemy spotkać również w dojrzałych wersjach: marchewka, rzodkiewka, sałata lodowa, jarmuż, brokuł itp. To tylko kilka gatunków, które możemy uprawiać jako mikrorośliny.

Ścinanie i zjadanie młodych roślin, gdy jeszcze dojrzewają powstał w Stanach Zjednoczonych w latach 80., wtedy w wykwintnych restauracjach dodawano je jako aromatyczny i smaczny dodatek do wielu potraw.

Mikrorośliny, zioło to bardzo ważny element kuchni, które dodają smaku, aromatu i posiadają dużo wartości odżywczych. Wielokrotnie w badaniach naukowych sprawdzano ich właściwości zdrowotne, dzięki temu jesteśmy pewni, że młode rośliny są również bogate w witaminy, minerały i antyoksydanty, co czyni je nie tylko smaczne, ale również zdrowymi składnikami diety. Wyniki badań potwierdziły także, że posiadają one wyższe stężenie witamin i mikroelementów niż dojrzałe rośliny. To właśnie czyni z nich jeden z ważniejszych składników tzw. superfood, a tym samym zdrowego odżywiania.

Mikrorośliny i mikrozioła mają szerokie zastosowania w lecznictwie.

W gastronomii zioła i mikroliście są wykorzystywane w różnej formie, i mają szerokie spektrum zastosowań i są popularne w kuchniach z całego świata. Można je stosować do:

Ale także do posypywania potraw na talerzu, jako dodatek do sosów i dressingów. Są również często dodawane do wypieków, aby nadać im dodatkowego aromatu zwiększając tym samym doznania smakowe podczas spożywania tak zwykłych, codziennych produktów,  takich jak chleb, ciasta,.

W niektórych krajach, takich jak Grecja czy Włochy zioła i liście, są kluczowymi dodatkami  wielu potraw i są kluczowymi składnikami.

Jako Generalny Szef Kuchni marki Zdrowa Krowa oraz Smile & Wine by Zdrowa Krowa zwracam na to szczególną uwagę. Dbam o to, aby nasze dania zawsze były świeże, zdrowe, smaczne i były zrobione z produktów najwyższej jakości.

Młode, jadalne rośliny, a więc przede wszystkim warzywa, można tanim kosztem samodzielnie wyhodować i użyć w kuchni. Dla mnie niezwykle ważna jest ich dostępność, powtarzalność w daniach, ale przede wszystkim ich najwyższa jakość.

Dlatego cała nasza marka korzysta z miejskiej farmy produkującej siewki warzyw z Bielska-Białej.

Microgreens, których ja używam powstają na drodze uprawy hydroponicznej. Wysiew prowadzony jest na macie kokosowej, która ma na celu ukorzenić się rośliny, bez użycia ziemi, a za całą resztę odpowiada woda. Co pozwala nam na stałe, systematyczne i powtarzalne dostawy.

Microgreens, których używamy w naszych restauracjach to klasyka taka jak: groch siewny, rukola, nasturcja, koper polski, pietruszka zwyczajna, rukola, oraz kwiaty  nasturcja, nagietek, czosnek. Jak i te mniej znane takie jak: soliród, ogórecznik lekarski, koniczyna łąkowa, ogórecznik, szczawnik trójkątny.

 

Generelany szef kuchni marki Zdrowa Krowa oraz Smile&wine by Zdrowa Krowa Michał Wawro

02.05.2023


Smile&Wine

Dbamy o jakość naszej strony internetowej, więc używamy na niej plików cookie. Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie.
Akceptuję