Jakie wino do steków? Praktyczny poradnik

Dobre mięso wymaga odpowiedniej oprawy i towarzystwa wybornych trunków, które jeszcze bardziej podbiją jego smak. Gdy mówimy o soczystych stekach, ich idealnym dopełnieniem będzie aromatyczne wino. Ale jak je dobrać w zależności od stopnia wysmażenia i rodzaju cięcia mięsa? I dlaczego warto decydować się właśnie na taki alkohol, a nie piwo?

 

Wino i stek? Na zdrowie!

Stek i wino to połączenie idealne. Nie tylko z uwagi na harmonijną kompozycję aromatów, ale także ze względu na kwestie czysto praktyczne.

Winny trunek przyspiesza procesy trawienne, co jest bardzo ważne po spożyciu takich bogatych w smaku produktów jak stek blue, rare czy medium rare. Warto bowiem wiedzieć, że krwiste kawałki mięsa są dużym wyzwaniem dla naszych soków żołądkowych. Tymczasem zawarty w winie alkohol oraz naturalne kwasy z winogron skutecznie rozbijają białka zawarte w wołowinie. 

W efekcie osoba spożywająca kolację czuje się lekko, nawet mimo dużych porcji na talerzu. Zatem nie pozostaje już nic innego, jak tylko cieszyć się posiłkiem.

 

Dlaczego czerwone wino pasuje do mięsa?

Najczęściej wybieranym winem do steków wołowych (i nie tylko) jest wino czerwone. Dlaczego właśnie takie? Ponieważ zawiera garbniki, zwane taninami.

Wspomniane specyficzne składniki, które są wyczuwalne na języku w postaci “ciężkiego” osadu, bardzo dobrze czują się w towarzystwie protein i tłuszczów. A te występują właśnie w mięsie. Zatem uzyskuje się idealną harmonię smaku.

Wino do steków. Pamiętaj o tych zasadach

Przy dobieraniu wina do steków warto mieć na uwadze kilka podstawowych zasad.

Grubość i stopień wysmażenia

Duże znaczenie ma grubość plastra, a także stopień wysmażenia. Im cieńszy i/lub bardziej wysmażony jest kawałek mięsa, tym lżejsze wino do niego pasuje. 

Eksperci są zdania, że cienkie plasterki z wyraźnie wyczuwalną mineralnością, znajdą dobrego kompana w lżejszych winach z wyczuwalnym owocem, np. San Patrime Primitivo. W przypadku naprawdę przypalonego mięsa można zaserwować wyraziste i pełne Vermator Tinto.

Natomiast im bardziej surowy jest stek, tym bardziej zmniejszy on odczucie tanin w serwowanym trunku. Zatem bardzo krwisty kawałek “polubi się” z dobrze zbudowanymi i tanicznymi winami typu Chianti.

—  CIEKAWOSTKA — 

Tak naprawdę nikogo nie dziwi już dobieranie do takich specjałów jak dobrze wysmażone steki Well Done win różowych, białych czy nawet słodkich musujących. Panuje w tym względzie duża dowolność.

Sytość steka

Kolejna kwestia odnosi się do sytości produktu. Jeśli stek jest wyjątkowo tłusty (np. Rib Eye), to potrzebuje towarzystwa bardzo krzepkiego wina.

Czerwone Bordeaux czy propozycje z Doliny Rodanu sprawdzą się znakomicie. Innym wariantem będzie wino ze szczepu Grenache, Tempranillo, Syrah lub Mourverde.

Jakie wino do jakiego steka?

Każdy znawca win ma swoich faworytów, więc tak naprawdę wszystkie klasyfikacje są subiektywne.

Oto nasze propozycje łączenia steków z trunkami winnymi.

Których steków warto skosztować?

Zarówno w odniesieniu do wina, jak i do steków, liczy się przede wszystkim wysoka jakość.

Perfekcyjny dobór komponentów, wraz z odpowiednio zaplanowanym procesem dojrzewania, skutkuje najlepszą propozycją smaku dla koneserów. Zatem gdzie kupować steki? Najlepiej w rekomendowanych restauracjach.

W Smile&Wine podchodzimy do serwowania mięsa z dużym zaangażowaniem, a naszą specjalnością jest wołowina. Wszystkie nasze steki są sezonowane co najmniej 28 dni, ale są również i takie warianty, które potrzebują więcej czasu. Smakoszom, którym przybywają do naszych lokali, proponujemy steki zarówno w klasycznych cięciach, np. Ribeye czy T-Bone, jak i w tych mniej standardowych.

Poszczególne kawałki serwujemy na życzenie klientów w towarzystwie wyłącznie dobrego wina, na co wskazuje sama nazwa naszych lokali. Dlatego zapraszamy do smakowania i do eksperymentowania z winnymi trunkami w Smile&Wine.

16.11.2022


Smile&Wine

Dbamy o jakość naszej strony internetowej, więc używamy na niej plików cookie. Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie.
Akceptuję